Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Birlik, İsmindeki “Türkiye” İbaresiyle Et Ve Tırnak Gibidir”
“Birlik, İsmindeki “Türkiye” İbaresiyle Et Ve Tırnak Gibidir”
...
09-02-2018 10:39
GÜNDEM
0 Yorum
194 Okunma
Haberi Yazdır

Türkiye Barolar Birliği’nin Balıkesir Şubesinden birliğin adındaki “Türkiye” ibaresinin kaldırılmak istenmesine yönelik tepki geldi.

Yapılan yazılı basın açıklamasında “Türkiye” ibaresinin anlamı üzerinde durulurken şu ifadelerin altı çizildi:

“Türkiye Barolar Birliği İle Özdeşleşen “Türkiye” İbaresi; Vatandaşın Sesi Olan Avukatların, Baroların Ve Savunmanın Güç Kaynağıdır.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 109. maddesi, Türkiye Barolar Birliği’ni bütün Baroların katılımı ile oluşan, kamu kurumu niteliğinde, tüzel kişiliği haiz bir üst meslek kuruluşu olarak tanımlamıştır. Bu tanım; misyonunu hukukun genel ilkelerinden alan Türkiye Barolar Birliği’nin herhangi bir Bakanlar Kurulu kararına değil, doğrudan Kanuna dayandığını; gücünü, varlığını, etkinliğini ve tüm bu işlevlerinin üzerinde kucaklayıcı bir şemsiye gibi duran ismini Kanundan aldığını göstermektedir.

Türkiye Barolar Birliği, kuruluşundan bu yana, isminin önündeki “Türkiye” ibaresini büyük bir gururla taşımaktadır. Çünkü bu ibare, birliğin kimliğidir, bayrağıdır, çatısı altında topladığı 79 Baroyla birlikte ortak paydasıdır. Bu ibare, “Türk Milleti” adına karar veren yargı organlarında savunma hakkının temsilcisi olan biz Avukatların işlevsel aidiyetinin simgesidir.

Türkiye Barolar Birliği; tarihin her döneminde hukukun üstünlüğünün, temel hak ve hürriyetlerin, demokrasinin, insan haklarının, adil yargılanma hakkının sağlanmasında görev başında olmuştur. Bu görevinde kurumsal kimliğiyle Türkiye adına hareket ederken, uluslararası platformlarda da ülkesinin yüz akı olmuştur.

Bugün, Birliğin isminden “Türkiye” ibaresini çıkarmak savunmayı, avukatı yargının sac ayaklarından birini etkisizleştirmektir.

Bu itibarla...

Yasama erkinin KHK’lara terk edildiği bir süreçte, üstelik tüm ulusun Suriye’de devam eden sınır ötesi harekâta odaklandığı, cephede çarpışan aziz Mehmetçik için dua birliği yaptığı böyle hassas bir dönemde; TBB'ne karşı alınan tavır duruşumuzdaki kararlılığı hiç bir zaman değiştirmeyecek;

Türkiye Barolar Birliği çatısı altında toplanan tüm Barolar ülkesiyle ve milletiyle yürek ve kader birliği yapacaktır.

Birlik, ismindeki “Türkiye” ibaresiyle et ve tırnak gibidir.

Bu ibareyi; önce tarihinden, sonra Kanundan almıştır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”

Etiketler :
“Birlik - İsmindeki “Türkiye” İbaresiyle Et Ve Tırnak Gibidir” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net