Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > İşçilerden Pirit İsyanı
İşçilerden Pirit İsyanı
...
08-02-2018 10:46
GÜNDEM
0 Yorum
269 Okunma
Haberi Yazdır

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Bandırma Sülfürik Asit Fabrikası işçileri yürüme eylemi gerçekleştirdi.

Bandırma Erdek yolu üzerindeki Eti Maden Sülfürik Asit Fabrikası önünde toplanan 400 işçi şehir merkezine kadar 5 kilometre yürüyerek sloganlar eşliğinde protesto gösterisinde bulundular. Petrol-İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İsmail Kayan, yaptığı basın açıklamasında, Karadeniz Bakır İşletmeleri AŞ ile Eti Maden arasında özelleştirme öncesinde tesislerin pirit ihtiyacını Kastamonu ilinin Küre ilçesinden temin edilmesine dair 29 Ocak 1999 tarihli pirit satış sözleşmesi imzalandığını. 2004 Mart ayında yapılan özelleştirme ihalesi kapsamında Küre İşletmesi Eti Bakır A.Ş. şirketine devredildiğini belirterek” 29 Ocak 1999 tarihli sözleşmeye uygun olarak, Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü’nün ihtiyacı olan pirit konsantresinin bu şirket tarafından Küre İşletmesinden temin edilmesi gerekmektedir. Ancak, dönem dönem bu sözleşmeyi ihlal etmiştir” dedi. Konuşmanın ardından sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen işçiler Sülfürik Asit Fabrikasından Bandırma merkezine kadar 5 kilometre yürüdü. İşçilerin yürüyüşü boyunca polis ekipleri de geniş güvenlik tedbiri aldı.

Petrol-İş Sendikası Bandırma Şube Yönetim Kurulu adına basın açıklamasında bulunan başkan İsmail Kayan  şunlara yer verdi“ İşleri başında iş kazalarında ve vatan savunmasında şehit olan bütün işçilerimize ve güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet diliyor, ruhları şad olsun diyoruz. Karadeniz Bakır İşletmeleri AŞ ile Eti Maden Arasında özelleştirme öncesinde tesislerin pirit ihtiyacının Küre İşletmesinden temin edilmesine ilişkin olarak 29.01.1999 tarihli pirit satış sözleşmesi imzalanmıştır. 2004 Yılı Mart ayında yapılan özelleştirme İhalesi kapsamında Küre İşletmesi Eti Bakır AŞ.(Cengiz Holding) şirketine devredilmiş ve devirden sonra da 29.01.1999 tarihli sözleşme koşullarına uygun olarak Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğünün ihtiyacı olan pirit konsantresi (200.000 ton/yıl +- %25) bu şirket tarafından Küre İşletmesinden sözleşme koşullarına uygun olarak temin etmesi gerekmektedir.

Ancak, dönem dönem bu sözleşmeyi ihlal ederek (04.05.2015 Tarihli Murgul piriti ve Küre piritinin kıyaslandığı raporda 9 gemi toplam 14.153 ton yaş pirit tesise gelmiştir. Bunun 3.210 ton'un Küre piriti olduğu geri kalanın analizler sonucu Murgul piriti olduğu anlaşılmıştır.) Murgul piritinin yakılmasından sonra tesiste çok fazla arızalar meydana gelmiştir. Bandırma İşletme Müdürlüğüne Genel Müdürlük karşı yazı yazmışlardır.  Sözleşmeyi ihlal eden anılan şirket sözleşmeyi ihlal ettiği yetmiyormuş gibi 29.01.2018 T.C. Üsküdar 9.Noterliğinden Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğüne ihtarname çekerek Küre piritini vermeyeceğini beyan etmiş 31.01.2018 tarihinden itibaren sözleşmeyi tek taraflı fesih ettiğini beyan etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletin de kurulduğu tarihten buyana üst düzeyde istihdam sağlayan, devlet bütçesine ciddi ölçüde katkı koyan Eti maden İşletmeleri birileri tarafından sinsice plan yapılarak alınmak istenmektedir. Bugün Sülfürikasit'in çalışması için mücadele etmez isek yarın Asitborik ve diğer fabrikalar ve Bor'lara kadar uzanacaktır.

Petrol-İş Sendikası olarak biz bu kurumun devlet eliyle çalıştırılmasının ve son yıllarda yapılan yatırımların daha da artmasını istiyoruz. Bizler geleceğimizi, çocuklarımızın geleceğini, bölgenin geleceğini, Türkiye'nin geleceğini savunmak ve Türkiye'mizin daha da ileriye gitmesini savunan insanlarız.

Bizler bu fabrikaları sonuna kadar savunduk, savunmaya da devam edeceğiz. Takdirinizdir ki, Bandırma da bir Tekel İşletmeleri vardı, Liman İşletmeleri vardı. Hepsi satıldı gitti ve Bandırma'nın durumu da meydandadır. Petrol-İş Sendikası olarak kurumun, üyelerimizin, çocuklarımızın, Bandırma'nın ve Türkiye'nin geleceği için onurlu ve dik durmaya devam edeceğiz. Hiç kimse işçilerin onurlu mücadelesini engelleyemez.

Bu konu ile ilgili Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Enerji Bakanımıza ve Bölge Milletvekillerimize mektup yazdık. Derdimizi anlattık. Bütün bu konularda Genel Müdürlük ve İşletme Müdürlüğü ile aynı görüşteyiz. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyoruz. Sonuna kadar mücadeleye devam. Serhat Barış

               

 

Etiketler :
İşçilerden Pirit İsyanı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net