Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “Güzel Bir Kurultay Oldu”
“Güzel Bir Kurultay Oldu”
...
07-02-2018 11:33
GÜNDEM
0 Yorum
254 Okunma
Haberi Yazdır

CHP Bandırma İlçe Başkanı Atilla Atakay, Ankara Spor Salonu’nda yapılan CHP 36. Kurultayında delegelerin oylarıyla yeniden genel başkanlığa seçilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisini 2019 seçimlerine iddialı şekilde hazırlayacağına inandığını söyledi.

İlçe Başkanı Atilla Atakay, Kurultay’ın şimdiye kadar görülmemiş atmosferde yapıldığını ve kazananın sadece ve sadece CHP olduğunu ifade etti. Kurultay için Ankara’ya 2 gün önce gittiğini bu zaman zarfında partililerle sürekli istişarelerde bulunduğunu belirten Atilla Atakay, Parti Meclisi Üyeliğine CHP Balıkesir milletvekillerinden hiç birisinin seçilememesinden de üzüntü duyduğunu söyledi. 

Atakay konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Belediye Başkanımız Sayın Dursun Mirza ile Beraber Ankara’ya gittik. Genel Merkez’de partili arkadaşlarla görüşme ve konuşma fırsatı bulduk. Kurultay öncesi değerlendirmeler yapıldı. Önder Sav’ı ziyaret ettik. Bu benim için ilginç bir anekdottu ve Önder Sav bana ismimle hitap etti. Siyasette duayen bir isim ve güçlü bir genel sekreterimizdi. Sayın Mehmet Tüm ve Belediye Başkanımızla beraber ofisine gittik. Ondan eskileri dinlemek hoştu. Kurultay öncesi değerlendirmelerini de dinledik.

Genel başkanımızın adaylığını koyup genel başkanlığa devam etmek istediğini açıklaması üzerine biz zaten genel başkanın değişmeyeceğini tahmin ediyorduk. Sonradan Sayın Muharrem ince de adaylığını koydu. Sonuçta parti içerisinde de bir muhalefet var. Muhalefetin liderliğini de kaptırmak istememiş olabilir ve cumartesi günü de kurultay başladı.

Açık konuşmak gerekirse televizyonlar farklı gösteriyor. Biz ordayken bana sürekli “Neden böyle oldu, siz ne yaptınız” şeklinde mesajlar geldi. Biz orada kurultayımızı yapıyoruz. Tüzüğe rağmen iş yapmak isteyenler oldu ama sonuçta kurultaya gelen tüm Türkiye’den seçilmiş kişiler sadece bir konuşmaya bakarak, ikram edilen küçük bir şekerleme parçasıyla ya da bir kalemle oyunu değiştirebilecek insanlar değiller.  Bunları konuşmak zaten olayı basite indirgemektir. Çok güzel ve seviyeli bir kongre oldu. Diğer partilere nasip olmayan halkın kendisinin bulunduğu ve sahiplendiği coşkulu bir kongre oldu. Seçimlerde de iyi bir katılım oldu ve sonuç olarak Kemal Kılıçdaroğlu güven tazeleyerek görevine devam etti.

Herkes kendi özgür iradesi ile oyunu kullandı ve herkeste açık açık kime oy verdiğini söyledi. Bizim partimizde dışarıdan söylenenin aksine baskı falan yoktur. Onu söyleyenler aslında partinin içini pek bilmeyen insanlardır.

Balıkesir’den toplam 16 delege ve 3 milletvekili toplam 19 kişi kurultaya katıldı. 2’nci gün parti meclisi seçimi vardı. Başvuruda bulunan 450 kişi katlanabilir bir kitapçık şeklinde bulunuyor ve o kitapçıktan 52 kişi seçiliyor. Tabi ki bunun için önceden hazırlık yapmanız gerekiyor. Fazla ya ada az işaretlerseniz geçersiz oluyor. Dolayısıyla kabul edilebilir bir sayı işaretlemeniz gerekiyor ve bunun için de çalışmanız gerekiyor. Kabinde oy verme süresi yaklaşık 10 dakika sürüyor. Tek tek bakıyorsunuz işaretliyorsunuz ve sayıyorsunuz.

Parti meclisinde Türkiye’nin farklı bölgelerinden insanların görmek istediği adaylar yer aldı. Parti meclisine girmek gerçekten de çok zor. Mehmet Tüm geçen sefer iyi bir oy alarak parti meclisine girdi ama bunun için çok uğraşmak gerekiyor. Balıkesirli 3 milletvekilimizde parti meclisinde yer almak için çalıştılar ama oy verecek olan 16 kişiyiz. Bu 16 kişi 1 kişi üzerinde yoğunlaşsa daha iyi olurdu. Biz ise 3 kişiye de destek olmak için karar aldık. Bölünmedik ama hesaplama yaptığınızda 1 kişiye yoğunlaşmanız işin rengini değiştirebilirdi.

Parti meclisine girenler konusunda sürpriz oldu mu sorusunu çok abartmamak gerekiyor. Sonuçta genel başkan çalışmak istediği kişilerin bulunduğu bir anahtar liste hazırlıyor. Bu nu da delegeye sunuyor ama tabi ki delege genel başkanın listesini baz almakla birlikte genel başkanın listesinde görmek istemediği isimleri çizip kendi görmek istedikleri insanları yazabiliyor. Buna da liste delinmesi deniyor ama kimse kimseye karışmıyor ve delegenin oyunu kimse bir baskıyla değiştirmiyor. Çünkü baskı yiyecek bir delege yapısı ortada yok. İyi biri parti meclisi olduğunu düşünüyorum.”/Ahmet Türkmen-Serhat Barış

 

Etiketler :
“Güzel Bir Kurultay Oldu” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net