Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Temele 15 Gün Kaldı
Temele 15 Gün Kaldı
...
07-02-2018 11:30
GÜNDEM
0 Yorum
193 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma’ya yapılacak 5 katlı Diş Hastanesi için geriye sayım başladı. İnşaatının başlaması için toplam 156 ağaç Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekiplerince kökünden tek tek sökülerek Bandırma Cezaevine naklediliyor.

Nakil işlemleri sırasında hiçbir ağacın zarar görmediğini ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı yetkilisi Orman Mühendisi Onur Yazar, önümüzdeki hafta sonuna kadar söküm ve nakil işlemlerinin tamamlanacağını söyleyerek, Diş Hastanesi temelinin atılması yönünde engel kalmayacağını belirtti.

Sökülen ağaçlar canlı olarak naklediliyor

Konu hakkında detaylı bilgiler veren Orman Mühendisi Onur Yazar”  Mevcut alanda yapılacak 5 katlı Diş Hastanesi için bilindiği üzere sağda bulunan 156 tane ağaç var, bu ağaçları itina ile söküp ağaç sökme makinesi ile nakillerini yapıyoruz. Ceza evine nakilleri yapılıyor, ceza evine ağaç sökme makinemiz gidip kendi kuyularını açtı ve buradan söktüğü ağacı canlı bir şekilde direkt naklediyor. Ağaçlar kesinlikle zarar görmüyor, söküm olarak çok uygun bir mevsimdeyiz. Şubat ayı olarak çok uygun bir zaman. Biz ayrıca gübre desteğini veriyoruz, köklendirici gübresini atıyoruz. Ağaçları sökmeden önce budamasını, bakımını yapıyoruz hiçbir zarar gelmeyecek. Yüzde 90 üzerinde bir başarı oranımız var. Mevsim itibari ile de şanslıyız, bütün ağaçların tutması için ayrı ayrı mücadele ediyoruz. Tahminen şu andan itibaren 1 hafta 10 gün diyelim önümüzdeki hafta içi en geç Cuma günü gerekirse sahadan çıkmış olacağız, sonrasında sahayı inşaat sahasına bırakacağız. Bu sürede işlemimiz bitmiş olur. Daha böyle küçük ağaçları ağaç sökme makinesi ile almıyoruz, el yordamı ile, itina ile söküp saksılıyoruz ve  saksılarla götürüyoruz, aynı gün içerisin de tekrar toprakla buluşturuyoruz.

Sabah sökülen ağaçlar akşam toprakla buluşuyor

Şu anda Kış mevsiminde olduğumuz için ve geceleri eksi dereceye düştüğü için donma ihtimali var. Sabah sökülen ağaçları gece olmadan akşam saatlerinde tekrar toprak ile buluşuyoruz ve o yüzden başarı yüzdemiz yüksek. Gerekli gübre desteğini veriyoruz, hatta bunları diktikten sonra göz hapsinde tutuyoruz. Uzun bir süre olası saldırılarına karşı böcek saldırıları olsun, biyolojik, kimyasal mücadele olsun ağaçların tutması için elimizden geleni yapıyoruz. Burada toplam 156 ağaç var, ağaç sökme makinemiz ile birlikte ayrıca el yordamı ile sökülenler var, defne ağacımız var, selvi ağacımız var, fıstık çamımız var bunlar 156 tane. Ağacın hiçbirine zarar gelmeden kaldırıp sökümünü yapacağız. Arkadaki ormanlık sahada buraya bir Diş Hastanesi olduğu zaman arkada bir ormanlık alan, bir yeşil alan olacak. Biz bu alanın bakımlarını yapıyoruz, şuanda çok bakımsız vaziyette içinde yürüyemeyecek pozisyondasınız. Bakımlarını yapıyoruz hem ağaçların daha hızlı büyümesini sağlayacağız hem de sosyal alan olarak vatandaşımızın rahatlıkla gezebileceği bir alan tesis edeceğiz.  Bütün alanın, yeşil sahanın bakımını yapıp sonrasında sahadan ayrılacağız. Önümüzdeki hafta içi en geç Cuma günü diyelim İnşallah Cuma günü sahadan işimizi bitirip ayrılacağız. Bizi bekliyorlar, sahanın temizlenmesini biz bitirdikten sonra Diş Hastanesinin temel çalışması, inşaat çalışması başlayacak “.Ahmet Türkmen/Serhat Barış  

Etiketler :
Temele 15 Gün Kaldı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net