Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Gazeteciler Yemekte Buluştu
Gazeteciler Yemekte Buluştu
...
12-01-2018 11:01
GÜNDEM
0 Yorum
313 Okunma
Haberi Yazdır

 

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti üyeleriyle yemekte bir araya geldi.

Balkonuk Center de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Gazeteciler Cemiyetinin ortaklaşa düzenlediği yemeğe Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Altıeylül Belediye Başkan Vekili Murat Adısanoğlu, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Hocaoğlu ve Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Tahsin Şahin ile çok sayıda basın mensubu eşleriyle birlikte katıldı. Meslekte 10.yılını dolduran gazetecilere törenle şilt takdim edildi.

“Gazetecilerin ülkemizdeki çalışma koşulları Dünya standartlarının çok altında”

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir” Öncelik bugün bizlerin bir araya gelmesinde önemli katkılar sağlayan, organizasyonun uzun bir araya gelmesini sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu'nun camiamız adına teşekkürlerimizi arz ediyorum. İşini iyi şekilde yapmak adına gece gündüz, kar kış demeden haber peşinde koşan, hazırladığı haberi halka yetiştirmek için zamanla yarışan meslektaşlarımız adına özel bir gün bugün. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü çalışma haklarında iyileşmeler getirmesi nedeniyle biz gazeteciler için özel bir gün olarak hatırlanmıyor, hatırlanıyor diyorum. Çünkü 57 yıl önceki şanlı mücadele sonucu elde edilen bu haklardan hiçbiri bugün elde avuçta kalmadı. Gazeteciler, çalışma yeri zamanı belli olmayan, fiilen tatil hakkı bulunmayan tek meslek sahibidir. Yıpratılan ve zaman zaman her şeyin sorumlusu olarak görülen gazetecilerin ülkemizdeki çalışma koşulları dünya standartlarının çok altındadır. Bölgenin sesi, gözü, kulağı olan yerel medya ile gazeteciler alın terinin karşılığını hiçbir şekilde alamıyor, göremiyor. Kendilerinden çok şey istenen ve beklenen meslektaşlarımız bize göre daha fazlasını hak ediyor.

15 Temmuz'da 80 milyon insanımıza gösterdik diye düşünüyorum. Medya, ilk andan itibaren hiçbir tereddüt göstermeden demokrasinin yanında durdu. Meşru ve seçilmiş hükümetin, iradenin yanında dimdik durdu. Millet cesaretle imanla tankların karşısına çıktı. O gece sadece tek bizler değil, herkes Türk milletinin bu şanlı davranışı ile gurur duydu. İşte bunun için bir kez daha diyoruz ki; 15 Temmuz'da milleti ile bir olup tarihi destanın yazılmasına öncülük eden gazeteciler, ülkenin maruz kaldığı darbe yönetiminde yitirdikleri haklarının önlenmesinde koydukları darbe ile geri almayı hak ediyor.  

Balıkesir öyle bir coğrafyada bulunuyor ki Dursunbey'de çağırılan türkü Bandırma'da söylenmiyor. Edremit'in türküsü başka, Bigadiç'in türküsü başka. Balıkesir adeta büyük bir eyalet, öyle bir coğrafyada bizleri yaşattığı için Allah'a ne kadar şükretsek azdır diye düşünüyorum. Bunu, şunun için hatırlatıyorum, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu bir ziyaretinde bir” Kayserili olarak söylüyorum” diyerek şöyle demişti; “Bizim Kayseri'de beş vakit namaz farz ise Balıkesirli olarak sizlerin beş vakit de şükür namazı kılmanız gerekiyor çünkü Allah size her türlü şeyi bahşetmiş. Kim imza atmaz bu sözlerin altına?. Bu kentte yaşayanlar olarak bakın benim bu noktada çok sevdiğim bir söz var, Hazreti Ali şöyle diyor “Çalışanlar kötülük etmeye vakit bulamazlar, çalışmayanlar ise kendilerini kötülükten kurtaramazlar”. Galiba Balıkesirliler olarak çalışmaya biraz daha vakit ayırmamız gerekiyor. Değerli dostlar, 2.mesajım özellikle belediye başkanlarımıza, yerel yönetimlerin temsilcilerine olacak. Lütfen bunu can kulağıyla da dinlemelerini tercih ediyorum. Başkanlarım, değil gazeteciler, televizyonlarımızda rahat yollarımızla gazetelerimiz de, internet sitelerimizde haberlerimizle yorumlarınızla belediyelerimizin icraatlarına halka duyuruyor. Halkın isteklerini, yanlış yapılanları, eksiklikleri de belediyelerimize duyuruyoruz. Başka bir deyişle, halk ile belediyeler arasında biz gazeteciler köprü vazifesi görür ancak yerel basının varlığını sürdürebilmesi tarafsız bir medya anlayışından ödün vermeden ayakta kalabilmesi biraz da belediyelerin katkılarıyla olabiliyor. Her ne kadar arzu edilen bir durum olmasa da gerçek böyle. Her gün yüzlerce vatandaş ile görüşen belediye başkanlarımızın her zaman yanında olan kentin bir yakasında sokakları temizleyen işçilerin yanında olan, zabıta ve itfaiye ile gece gündüz nöbette olan, biz basın emekçileri ve kurumlarımızın birbirinden uzak kalması düşünülemez. Bu anlamda belediyelerimiz ve başkanlarımıza bizlere mesleğimizi icraat etmemizde sağladıkları katkılar için onlara teşekkür ediyoruz. Başkanlarımızdan ve yöneticilerimizden önemli bir isteğimiz var. Lütfen gerçek gazeteciler ile üçkâğıtçıları, işini layıkı ile yapanları, yapmayanları ayırınız. Böyle bir davranış bugüne kadar yapmış olduğunuz katkılara böyle bir katkıda bulunacaktır.

Bizlerin yaptığı işlerde, tirajlar, reytingler başarılarımızı ortaya koyar. Belli oranda da kazancımızı belirler ama tiraj kazanmak, reyting yapmak, attırmak çaba ister, emek ister koşuşturmak ister. Eğer Alın terini dökenlerle koşturup çabalayanlar oturduğu yerden emek hırsızlığı yapanları, işini layıkı ile yapmayanları bir tutarsan iyilere haksızlık etmiş olduğumuzu düşünüyoruz. İyilerin kazanması başta olması için belediyelerimiz başta olmak üzere iş dünyamızın, siyasetçilerimizin bürokratların ve meslek odalarının seçici olmasını rica ediyoruz. Yerel yönetimlerinin mesleklerinin bu işte çaba harcayan, emek harcayan, ter dökenden yana olmasını temenni ediyoruz.  Böyle bir gecede sizlerle birlikte olmaktan tekrar mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Daha önceki yine Büyükşehir Belediyemizin organizasyonunda Marmara bölgesindeki ve Körfez bölgesindeki arkadaşları çeşitli yarım elma gönül alma şeklinde onurlandırılmıştık. Balıkesir'de Altıeylül, Karesi, Kepsut, Bigadiç, Dursunbey’i Sındırgı’daki arkadaşlarımızı ihmal etmiştik. Bugün de arkadaşlarımızı birazdan onurlandıracağız. Ama öncelikle sayın büyükşehir belediye başkanımız ile Sayın valimizin de sizlere verecekleri mesajlar konusunda inancındayız.

“Kalem kılıçtan keskindir, buna hepimiz inanıyoruz”

Balıkesir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu” Tabii adetten olmuş bir gün olarak kutlanıyor, tabii önemli olan çalışan gazetecileri bir gün hatırlamak değil, tabii onlar hayatın bir parçası hele hele bizim gibi siyasetçilerin tam bir beraber yoldaşı, bizim sesimiz, nefesimiz, gören gözümüz, duyan kulağımız oluyorlar. Tabii ki bütün mesleklerde olduğu gibi gazeteciliği de mutlaka ahlaklı yapmak lazım, erdemli yapmak lazım, bizi biz yapan değerlere bağlı kalarak yapmak lazım.

Çalışmaları da sizler vasıtasıyla vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Sizleri birer paydaş gibi görüyoruz. Her şeyden önce insan olduğunuz için değer veriyoruz, siyasetin malzemesi insandır, siyasetçinin projelerinin merkezinde insan olması lazım, insansız bir dünya olamaz. Tabii insan meleklerden sonra yaratılmıştır. Cenabı Allah insanı meleklerden sonra yaratmıştır. Eşrefi mahlûkat olarak yaratılmıştır. Yaratılmışların en şereflisidir.  Bütün yaratılmışlar insana hizmet ediyor.  Seçilen bütün yöneticiler başta Vali’m olmak üzere bütün Belediye çalışanları, başkanları insanlar daha mutlu olsun, daha huzurlu olsun, daha iyi imkânlarda yaşasın diye çalışıyoruz. Bardağı doldurmaya çalışıyoruz. Bardak hiçbir zaman da dolmaz dolduğu zaman hayat biter, bardağın bir kısmı boş, bir kısmı dolu tabi baktığımız zaman boş kısmını görmemiz lazım. Mutlaka dolu kısmını da görmek lazım, bunu nasıl hızlı bir şekilde doldurabiliriz. Olabileceğine baktığımız zaman siyasetçilerin ve yöneticilerin görmediği hususları da mutlaka aktarmak lazım.  Bu konuda asla alınganlık göstermeyiz ama eleştirilerin de tabii ki bir dozajı olması lazım. Hiç kimsenin hakkına, hukukuna girmeden, basın ilkeleri, prensipleri doğrultusunda mutlaka gazeteciliğinizi yapacaksınız. “Kalem kılıçtan keskindir” Kılıç kadar keskin olan bir ayrıntı kullanıyorsunuz. Bununda farkında olmamız lazım, şuurunda olmamız, lazım tabi bunu mutlaka yapıyorsunuz. Ben sadece içimden geçenleri sizlerle paylaşmış oluyorum. Bunları söylerken başkan biz bunları yapmıyor mu zannediyorsunuz? Demedim tabi tekrar sen “velev ki hani 180” diye bir Arap atasözü vardır. Tabi bilinen şeyleri de tekrar etmenin faydalı olduğunu düşünüyorum.

Bu göreve geldiğimiz günden beri, siyasetin içinde olduğum günden beri basınla iç içe olmayı, basınla beraber çalışmayı yeğleyen bir siyasetçiyim. İl başkanlığı döneminde de böyleydi, Altıeylül Belediye başkanlığında da böyleydi, şimdi Büyükşehir Belediye Başkanlığında da buna dikkat etme gayreti içerisindeyiz. Bütün gazetecilerin ulaşabildiği başkan olma gayreti içerisindeyim. Ulaşılamadığı zamanda tekrar dönme gayreti içersindeyiz. Çünkü sizleri seviyoruz, sizlerle beraber Balıkesir’in güzelleşmesine katkı sağlayacağınıza yürekten inanıyorum. Gününüzü kutluyorum, her şey gönlünüzce olsun.

Sözlerime Cahit Sıtkı Tarancı’nın şiirle son vermek istiyorum “Memleket isterim, Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun; Kuşların, çiçeklerin diyarı olsun. Memleket isterim, ne başta dert, ne gönülde hasret olsun; Kardeş kavgasına bir nihayet olsun. Memleket isterim, ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun; Kış günü herkesin evi barkı olsun. Memleket isterim, yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun; Olursa bir şikâyet ölümden olsun. Hepinize saygılar sunuyorum hayırlı akşamlar diliyorum sağ olun var olun.

“Basın, demokrasimizin olmazsa olmazıdır”

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’da konuşmasında şu sözlere yer verdi.”Öncelikle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Böyle nezih bir toplulukla akşam yemeği yemenin mutluluğunu yaşıyorum. Benden önceki hatiplerden sonra sözlerimi birkaç cümleyle bitireceğim. Tüm kalbim ile basınla demokrasimizin, demokrasilerin olmazsa olmazı olduğunu düşünüyorum. Dördüncü kuvvet olarak adlandırılan basının, ülkemizde de aynı şekilde, aynı doğrultuda demokrasiye hizmet eder şekilde görevlerini yaptığını görmekten mutluyum. Balıkesir ilinde de tüm basın mensuplarımızın şehrimize katkı sunmak adına, şehrimizin eksikliklerini gidermek adına kamu kurumlarında, özelde aksayan, eksik kalanları bizler tarafından tamamlanmasını sağlama görevini layıkı ile yerine getirdiğini düşünüyorum. Bu görevi yerine getirirken tüm işlerde olduğu gibi insan hakkına rivayet edilerek, kul hakkına riayet edilerek bunun yapılması gerektiğini düşünüyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü ve 2018 yılına yeni başladığınız için hepinizin yeni yılını kutluyorum. Cümlemi şunu söylemeden bitirirsem yanlış olacak. 15 Temmuz’da o hain kalkışmanın olduğu gecede o gün de Türk basını demokrasiye olan güvenini, inancını dört dörtlük göstermiştir ve sınıfı geçmiştir. Bu manada da hepinize teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Gazeteciler Yemekte Buluştu -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net