Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > TOKİ’de Gergin Saatler
TOKİ’de Gergin Saatler
...
10-01-2018 09:58
GÜNDEM
0 Yorum
716 Okunma
Haberi Yazdır

 Şehit Pilot Üsteğmen Cemil Kaya Ortaokulu Toplantı Salonunda, Daf Enerji Firması Yetkilileri Özer Çiçek, Recep Beygirci ve Evrim Çakmakoğlu tarafından Bilgilendirme Semineri Düzenlendi.

 Seminere çok sayıda site sakinleri katıldı. Zaman zaman hareketli dakikaların yaşandığı seminerde TOKİ Site Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Sevim verdiği bilgilerle üyeleri tatmin etti.

TOKİ Site Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Sevim” Yaptığımız toplantı, öncelikle vatandaşlarımızı bilgilendirme amaçlı idi. DAF Enerji Yönetiminden arkadaşlarımıza, bizleri bu konuda aydınlattıkları için teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımız yakıtı çok kullanıyor. Bu yakıtları bilinçsiz kullandıkları için ve faturalarda yüksek geldiği için bu sefer ister istemez hararetli toplantılara sahne oluyor. Bunları normal karşılıyoruz. Bu semineri yapalım ki, şeffaf olalım istedik. Biz TOKİ yönetimi olarak daha 2 ay oldu. Bu toplantıları sık sık yaparak vatandaşlarımızı TOKİ'deki sorunlarla ilgili bilinçlendirelim istedik.

Bir bloğumuzdaki site sakinleri ile görüş alışverişinde bulunduk. Herkes ısıyı 3'te kalsın, apartman sakinlerinden şikâyet gelecek mi diye, herkes de 3 de yaktı. Faturaların hepsi aynı oranda yansıdı. Bana da “Allah razı olsun” dediler, fatura çok güzel geldi dediler, hiç kimseden ses çıkmadı. Amacımız böyle seminerler sayesinde TOKİ’ deki tüm vatandaşı bilinçlendirmektir” açıklamasında bulundu.

DAF Enerji Yönetim Grup müdürü Özer Çiçek” Bandırma Kayacık TOKİ konutları, burada ısı gider paylaşım sistemi tahsis edilmiş durumda.  Bu ısı gider paylaşım sistemi, enerji verimliliği istinaden 2 bin metrekare üzerinde olduğu için ve mevcut bu sistem kurulu olduğu için tahsis edilmiş durumda. Bu sistem nasıl çalışır? Sistemde binalar merkezi sistemdir. Binalara bir yakıt faturası gelir, bu yakıt faturası merkezi ısıtma yönetimi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çıkartmış olduğu yönetmeliğe göre vatandaşlara pay edilir.

Örneğin, binaya bin liralık bir yakıt gelir, bu bin liralık doğalgaz faturasının yüzde otuzu tüketim yapsa da yapmasa da herkesin metrekaresine pay edilir. 700 lirası ise dairenin tüketimlerine göre pay edilir. Bu tüketimler nasıl pay edilir derseniz eğer, her evde ısı pay ölçer cihazı bulunmaktadır. Pay ölçer cihazlarımızda ise iki tane mühür vardır. Bunlardan bir tanesi radyatörün sıcaklığını diğeri de ortam sıcaklığını ölçer. Bu şekilde tüketimlerini kaydederler, pay ölçer sisteminin de tüketiminin nasıl alındığı derseniz eğer binaların içine girmeden dışarıdan radyofrekans sistemi ile okunarak daire sakini tüketimini tespit etmektedir. Geriye kalan yüzde 70’i de bu pay ölçerlerin ölçmüş olduğu ölçümler sonucunda vatandaşlardan tahsil edilir. Bunların toplama işlemleri ise site yönetimleri tarafından yapılmaktadır. Bandırma doğalgaz şirketinin kesmiş olduğu faturaya istinaden Bandırma doğalgaz şirketine yatırılır. Bu sistemin avantajları nelerdir diyecek olursanız eğer, bu sistem ile ciddi bir yakıt tasarruf sistemi ne geçmektedir. Dairelerde kombi yok, merkezi bir sistem var, tek bir yerde su ısınıyor, binalarda dolaştırıyor. Dolayısıyla yakıt tasarrufu gerçekleşmişse oluyor. Bu sayede yüzde 70'e varan yakıt tasarrufuna denk gelmektedir. Dolayısıyla da kanunda da zorunlu olarak öngörülmüş durumdadır. Türkiye'de yaklaşık 142 bin konutun bu sistem ile ısıtma yöntemini kullanıyoruz. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

 

Etiketler :
TOKİ’de Gergin Saatler -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net