Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > Ticaret Borsası 2017 Yılı Faaliyet Raporunu Basınla Paylaştı
Ticaret Borsası 2017 Yılı Faaliyet Raporunu Basınla Paylaştı
...
08-01-2018 10:27
GÜNDEM
0 Yorum
219 Okunma
Haberi Yazdır

Bandırma Ticaret Borsasında düzenlenen basın toplantısında 2017 Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili bilgiler verildi.

Toplantının açılış konuşmasını Borsa Meclis Başkanı İsmail Tunçbilek yaptı. Ardından Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin 2017 Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili basına geniş bilgi verdi. Toplantıya, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Muzaffer Zengin, Şükrü Funda, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Turan ve Genel Sekreter Ertunç İşbay’da katıldı. Slayt eşliğinde detaylı bilgilerde bulunan Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. 

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin 2017 yılı faaliyet raporu ile ilgili verdiği bilgide şunları söyledi. “Çalışmalarımızı değerlendiriyoruz, faaliyetlerimizi anlatıyoruz. İşlem hacmi konusunda sizlerle bilgiler paylaşıyoruz. Bu geleneksel hale geldi ve bu sene de bu yine bilgilendirme toplantısıyla sizlerle birlikte bir kahvaltıda buluştuk. Bu konuda sizlere çok teşekkür ediyorum

Bandırma Ticaret Borsası’nda 12 yılı bitirdik ve artık 13 yılı da bitirmek üzereyiz. Bana bu süreç içerisinde fazlasıyla arkadaşlarım destek verdi,  her zaman yanımda oldular. Bandırma Ticaret Borsasının çok değerli üyeleri ve her zaman da siz değerli dostlarımızla beraber olduk. Burada bir şeyler elde edildiği ve herkesin fazlasıyla katkısı olduğuna inanıyorum.

Başarımızda herkesin katkısı var

Türkiye ekonomisi 2017'nin son 3.çeyreğinde biliyorsunuz ki; yüzde 11.76 büyüdü. Haliyle Tabii ki yani biz de sevinerek karşıladık. Fakat burada içinde beğenmediğimiz bir konu var. Tarım sektörü maalesef 2.81 büyüme gerçekleştirdi. Bizde kurum olarak da tarımın içinde bir şekilde yer alan ve tarımın belki de değer kazanmasına en fazla burada destek sağlayan bir kurumuz. Tabii ki tarımın Türkiye genelinde çok daha büyüme gerçekleştirmesini isterdik. Bandırma Ticaret Borsası’nda Bandırma'daki tarımın büyüme oranlarına geleceğim. Burada da Türkiye'den çok ayrı, açıkçası bir durum söz konusu.  Geçtiğimiz yıl Bandırma Ticaret Borsasında işlem hacmi 3 milyar 239 milyon. Bu yıl ne kadar biliyor musunuz? 4 milyar 337 milyon yani yüzde 33.9 büyüme var. Bandırma Ticaret Borsası işleminde büyüme kazanmış ve gerçekten büyük bir başarı. Başarı nasıl gerçekleşti derseniz; Bandırma Ticaret Borsası'nın bütün üyeleri, Bandırma Ticaret Borsasında görev yapan, yönetiminde, meclisinde,  personelinde görev yapan herkesin ve Bandırma'da bulunan herkesin bir katkısı var.

Türkiye’de 113 borsa içinde farkımız ortada

Burada Bandırma'nın avantajları da var. Onu beklemek lazım ama ne olursa olsun şu var, bizler Türkiye'de 113 tane borsa içerisinde gerçek anlamda borsa faaliyetlerini yerine getiren birkaç borsadan biriyiz.  Bunları da bilhassa her platformda dile getiriyoruz. Diyoruz ki, gerçek anlamda borsacılık faaliyetleri hem üreticinin bir şekilde ürünün değerini en iyi şekilde belirliyoruz, oluşturuyoruz. Arz ve talebin kesiştiği noktadaki kalitesine göre fiyatı belirliyoruz. Orada gerçek bir pazar oluşuyor ve bir mağduriyet de söz konusu olmuyor.

Sizler gerçek borsacı faaliyetlerini destekleyen politikalar, üretimler, satış salonu faaliyeti yapılan yerlerdeki üreticinin durumu, ticaretin gerçek durumu ne? Onu bir gözden geçirin. Biz şu anda bu gerçek anlamda borsacılığı yapmanın meyvelerini işlem hacmiyle burada toplamış oluyoruz. Belki bir kere bize yansımamış olabilir, Türkiye'nin durumunu, dünyadaki durumunu ve bunu da gerçekleştiren bir kurum var. Burada duyulan güven var ve bu güven sayesinde oluşan bir ticaret hacmi var bunların hepsinin altında.

Yerli üretimin gerçekleşmesi lazım. Yıllar önce hatırlarsanız kendi kendine yeten 78 tane ülkeden bir tanesiydik ama maalesef şu anda birçok tarımsal ve hayvansal ürünü iptal etmek zorunda kalıyoruz.

Türkiye’nin en az süne oranı Bandırma ve bölgesinde, bu üreticimizin bir başarısıdır. Dünyada ve ülkemizde kuraklık giderek artıyor. Bu konuda politikaların üretilmesi gerektiğini söylüyoruz ve söylemeye de devam edeceğiz. Ülkemizde müthiş bir kuraklık hissediliyor. Belki Bandırma’da durum biraz daha farklı ama genel anlamda takip ettiğiniz zaman bir kuraklık söz konusu ve son 40 yılın en kurak yılı. Bunu da ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu. Biraz da hububat ekim alanlarında azalma söz konusu. TMO’nun rakamlarına göre geçtiğimiz yıla oranla yüzde 6’lık bir azalma söz konusu

 TMO piyasayı dengeleyemedi

 Bandırma Ticaret Borsası Elektronik İşlem Salonunda 2017 yılı içinde 5 bin ton buğday satışı gerçekleştirildi, toplamda 31 bin ton ürünün satışı ile 49 milyon liralık işlem hacmi gerçekleştirildi. İthalatla çözüm bulunamayacağı bir gerçek. Biz üreticimize daha kaliteli daha fazla üreteceği politikalar uygulamamız lazım. Bu konuda maalesef destek verilmiyor. Şu anda TMO fonsuz buğday ve arpa ithalatı yapıyor. Bunları kullanıcılara tahsis yönetimiyle satıyor. Fakat piyasa regüle olmuyor. Geçtiğimiz Nisan ayında TMO yurt dışından arpa ithal etti. TMO tonu 740 TL’ye arpa sattı. 740 TL’ye arpa satmalarına rağmen satış salonlarında arpanın tonu bin 200 liradan işlem gördü. Buna rağmen fiyatlar regüle olmadı. TMO burada büyük hatalar yapıyor. TMO tahsis yöntemiyle değil satış salonu faaliyetlerini yerine getiren borsalarda arpa, buğday ve diğer ürünler açık arttırmayla satışa sunulmalıdır. TMO’da fiyatlar düşük olabilir ancak borsalardaki salon satışları neyse genelde piyasa odur

Hayvancıya kız bile verilmiyor

Artık kimse hayvancılık yapmak istemiyor çünkü zor geliyor. Kızını bile hayvancı olan birisine vermek istemiyorlar. Yeter ki kazanç olsun, onu muhakkak birileri yapar. Şu an için tarımda kazanç yeteri kadar yok. Olmadığı için üretim azalması söz konusu. Borsaların satış salonları olan yerlerde çiftçiler kazançlarını daha fazlalaştırıyorlar. Dikkat edin bizim bölgemizde son 3-4 yıldan bu yana buğday çiftçileri ortalama 400-550 kilogram verim alır. Türkiye ortalaması 100 ile 250 kilogram arasındadır. Burada bir kalite, verim ve kazanç artışı var. Diğer bölgelere göre daha kazançlıyız. 80-100 km mesafede çiftçilik yapanlar bize gelip ürününü satıyor. Ahmet Türkmen/Serhat Barış

Etiketler :
Ticaret Borsası 2017 Yılı Faaliyet Raporunu Basınla Paylaştı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net