Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > GÜNDEM > “İmarda Denetim Mekanizmaları Doğru Çalışmalı”
“İmarda Denetim Mekanizmaları Doğru Çalışmalı”
...
15-06-2017 10:12
GÜNDEM
0 Yorum
672 Okunma
Haberi Yazdır

Bakan Mehmet Özhaseki’nin “En Büyük Hırsızlıklar, Kötülükler, Belalar İmardan Geliyor” Şeklindeki Açıklamasını Samimi Fakat Eksik Bulduklarını İfade Eden Bandırma İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Ilgın Denetim Mekanizmalarının Doğru Çalışması Gerektiğini Vurguladı.

Bakan Özhaseki, ortalıkta dolaşan imar hikayelerinin rahatsız edici olduğunu vurgulayarak “Cumhurbaşkanımıza ve başbakanımıza ilettik. İmar uygulamaları açısından ayrıca denetlenmesi lazım. Belediyelerin üçüncü bir denetime ihtiyacı var. En büyük hırsızlıklar, kötülükler, belalar imardan geliyor” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Biz de Bandırma İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Ilgın’a danışarak bir anda Türkiye gündemine oturan konu ile ilgili görüş edindik.

Bakan Özhaseki’nin açıklamasını samimi fakat eksik olarak değerlendiren Ilgın konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi, “Tespitlerle ilgili en büyük sorun denetim mekanizmalarının doğru çalışmamasıdır. Birbiriyle bağlantılı değilmiş gibi gelebilir. İnşaatların denetlenmesiyle ilgili meselenin imardaki sorunlara nasıl yol açtığını insan kafasında oluşturamayabilir ama şöyle bir durum var. Yapı denetiminin düzgün yapılmadığı, mevzuatın düzgün oturmadığı ve bu sebeplerden dolayı da sektörde başıboşluğun söz konusu olması bir müddet sonra imalat ve imalatçı kalitelerini aşağıya düşürüyor.

Sıkı denetlenen bir sektör bir şekilde ahlaklı olmak durumunda kalıyor. İşini iyi yapan insan sonuç itibariyle imar konusunda da hak etmediğini talep etmez. Buradaki en önemli mesele budur. Siz yapının düzgün yapıldığını iyi denetlerseniz, yapıların iş güvenliği yönünden düzgün denetlerseniz, vergisel bazda doğru denetlerseniz ve bunların hepsini doğru bir mekanizmada çalıştırırsanız sonuç olarak karşınızda kaliteli bir sektör ortaya çıkar. Kaliteli bir sektöründe hak etmediğini talep etmek gibi bir durumu söz konusu olmaz.” /Levent Karaçay

Etiketler :
“İmarda Denetim Mekanizmaları Doğru Çalışmalı” -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net