Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > TEKNOLOJİ > Sahte Facebook İntiharı Tutuklattı
Sahte Facebook İntiharı Tutuklattı
Facebook'un intihara karşı önlem ve psikolojik destek amacıyla başlattığı çalışmayı test etmek isteyen bir kullanıcı tutuklandı ve üç gün boyunca akıl hastanesinde kaldı. ...
24-03-2015 10:18
TEKNOLOJİ
0 Yorum
5571 Okunma
Haberi Yazdır

Facebook geçtiğimiz Şubat ayında kullanıcılarının olası intihar girişimlerini engellemek için başlattığı programı genişletmiş, intihar üzerine paylaşım yapan üyeler için yeni alternatifler üretmeye başlamıştı. Bu çalışmaların gerçekten işe yarayıp yaramadığını merak eden bir Facebook kullanıcısı ise sahte bir intihar girişiminde bulunmuş. Sonuç ise Amerikalı kullanıcı için hüsran olmuş.

48 yaşındaki Facebook üyesi ShaneTusch, BBC'nin verdiği bilgilere göre kendini Golden Gate köprüsünde asacağını site üzerinden duyurmuş ve sosyal medya devinin bu mesajı ağ içerisinde bulup bulamayacağını test etmek istemiş. Paylaşımı şirketten önce fark eden bir başka kullanıcı ise durumu hemen polise bildirmiş. Tusch'ın yaptığı testin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyleyen polis ise ismi kısa süre içerisinde evinden alarak tutuklamış.

Facebook durumdan haberdar olunca ShaneTusch'ınprofilini sistemden silerken, kullanıcının aslında suç işlediğini açıkladı. ABD'li Facebook kullanıcısı kendisine önerilen ve prosedür gereği olan psikolojik destek teklifini geri çevirince tutukluluğuna devam karar verilirken, neredeyse 3 gün boyunca bir psikiyatri merkezinde kapalı kaldı.

Serbest bırakıldıktan sonra açıklama yapan isim sosyal medya mecrasının aslında kullanıcısını korumadığını, direkt olarak polisin işin içine girdiğinde benzeri sıkıntılar yaşanabileceğini ve asıl desteğin kişinin ailesinden gelmesi gerektiğini söyledi. Facebook ise şimdilik uyguladığı prosedürün doğru olduğunda diretiyor ve koruma amaçlı olarak polis ile ortak çalışmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Etiketler :
Sahte Facebook İntiharı Tutuklattı -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net