Künye Rss Siteme Ekle İletişim
GÜNDEM 1. SAYFA VİDEO-HABER EKONOMİ SPOR EĞİTİM KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ KADIN AİLE YEREL
Ana Sayfa > TEKNOLOJİ > Doğmamış Bebeğin 3D Baskısını Aldılar!
Doğmamış Bebeğin 3D Baskısını Aldılar!
Estonya’da bir bebeğin ultrason taramaları kullanılarak 3 boyutlu baskısı alındı. Bu tür baskılar, anı olarak kaldığı gibi fiziksel sakatlıkların önceden anlaşılmasına da yardımcı oluyorlar. ...
14-02-2015 11:51
TEKNOLOJİ
0 Yorum
5518 Okunma
Haberi Yazdır

3 boyutlu baskı, geleceğin en önemli teknolojileri arasındaki yerini usul usul almaya devam ediyor. Elbette 3D baskı son kullanıcı için heykeller üretmekle sınırlı değil, kendisine çok daha faydalı konularda kullanım sahası buluyor. Örneğin çeşitli uzuvların, hatta kafatasının 3D baskıyla üretilmesi gibi gelişmelerle bilim ve tıp alanında çığır açmaya devam ediyor.
Bu konuya ilişkin en son gelişmelerden biri de anne karnındaki bebeğin, ultrason görüntülerinden yola çıkılarak hazırlanan 3D baskılar. Bu haberde Estonya’da doğmamış bir bebeğin 3 boyutlu baskısından görüntüler yer alıyor. Ultrason işleminin ardından, gerçek boyutlardaki bebek kafatasının 3D baskısının alınışını görüyorsunuz. 3D baskı yolu ile fetus içinde gelişim aşamasındaki bebeğin detaylı görüntülerine ulaşılırken, konunun ana fikri bir tür anı şeklinde olmanın da ötesine geçiyor.
ABD ve Japonya’da popülerliği hızla gelişen bir sağlık yöntemi olmaya başlayan bu tür baskılarla, bir bebeğin doğmadan önceki sağlık sorunları hakkında fikir elde edilebiliyor. Fiziksel sakatlıklarla dogma riskleri ortaya çıkabiliyor ve yarık dudak gibi yüz malformasyonları tespit edilebiliyor.
 

Etiketler :
Doğmamış Bebeğin 3D Baskısını Aldılar! -
YORUM YAZ
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Bandırma Yaşam Gazetesi - Bandırma ve Bölgenin Güçlü Sesi bandırma haberleri bandırma gazete bandırmadan haberler
Kodlama : Networkbil.net